Seniorzy w Akcji

„Werniks, cołnek i wisinka”*

Pierwszy raz przyjechałam do Nowego Odrowążka w 1992 roku wiosną, zobaczyłam suszące się chodniki na płocie. Zauroczyła mnie ich prostota i autentyczne piękno. Poznałam tkaczki i nauczyłam się tkać. Kupiłam krosna, które potem wykorzystywałam w pracy z młodzieżą. W Nowym Odrowążku tradycje tkackie żywe są do dziś. Pani Leokadia Okła ma krosna i tka na nich chodniki .Tkają również Krystyna Kościelniak i Zofia Żak. Z Panią Leokadią Okłą zaczęłyśmy współpracę, organizujemy pokazy tkania, warsztaty dla dzieci i młodzieży i wystawy etnograficzne.

W ramach projektu.”Werniks, cołnek i wisinka” z programu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę” z funduszy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Stowarzyszenie RDEST z Bliżyna, do którego dołączyła wnuczka Pani Leokadii Bernadeta Urban, zaangażowałyśmy starsze osoby do pracy z młodzieżą i zorganizowałyśmy cykl warsztatów artystycznych łączących pokolenia, odtwarzających proces obróbki lnu i powstawania tkaniny nawiązujących do lokalnych tradycji tkackich, które przeprowadziły emerytowane twórczynie ludowe wraz z młodzieżą w świetlicy w Szkole Podstawowej w Odrowążku. Razem z Biurem Wystaw Artystycznych w Kielcach zorganizowana została wystawa w galerii ”Na Piętrze”. Chodniki utkane na krosnach, pozbawione swojej funkcji zawisły na ścianach profesjonalnej galerii oprawione w ramy. W chodnikach jest swoisty kod, w którym zawierają się uczucia. Kod paskowy. Myśli wplecione w układy szmacianych pasków.

Chodnik

Wycieczki do Liceum Plastycznego w Kielcach, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi umożliwiły poznanie rzeczy nowych i seniorom i młodzieży.

wystawa i warsztaty w BWA w Kielcach

Więź międzypokoleniowa została nawiązana poprzez pracę ze wspomnieniami, wymianę wiedzy i doświadczeń między młodymi i seniorami. Dzieci nauczyły się tkać i robić masło, dowiedziały się, że we wsi kiedyś w każdym domu były krosna. Kiedyś był też we wsi garncarz, bednarz robił beczki i była kuźnia.

Warsztaty tkackie

Seniorki zobaczyły jak robi się zdjęcia aparatem cyfrowym, jak działa kamera i nauczyły się obsługiwać automat do napojów. Przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Edukacji Plastycznej wszyscy wspólnie namalowali kilkadziesiąt obrazów farbami olejnymi na płótnie.

Uroczyste zakończenie projektu „Werniks, cołnek i wisinka” odbyło się w remizie OSP w Nowym Odrowążku, 25 kwietnia o godz. 16:00 wystąpił zespół ludowy „Kuźniczanki” , dzieci ze Szkoły Podstawowej w Odrowążku zagrajały ludowe piosenki na dzwonkach polifonicznych, które układem kolorowych blaszek przypominają paski z chodników, można było zobaczyć wystawę zdjęć, tkanin i prac malarskich powstałych podczas warsztatów.

Prace powstałe podczas warsztatów można było zobaczyć w maju w galerii „W Kurniku” w Ekologicznym Gospodarstwie Agroturystycznym w Bliżynie, w czerwcu w księgarnio-kawiarni „Tarabuk” w Warszawie. Relacja – nasze tkactwo w Warszawie.

Chcielibyśmy by powstała stała świetlica środowiskowa, w której będą spotykać się seniorzy i młodzi, w której będą miały miejsce cykliczne wystawy prac plastycznych, fotografii uczestników i zaproszonych artystów. Wymiana doświadczeń pomiędzy artystami współczesnymi a twórcami ludowymi wniosłaby nowe wartości do sztuki jednych i drugich. Być może dzieci na dzwonkach zagrają melodię z chodników, lub stworzą własne kompozycje muzyczne układając z pasków Kolorowy Kod Kultury

Komentarze są wyłączone.